Заняття на тему: Допоможемо Буратіно підготуватися до школи
Опубліковано:
2018-01-23

Тема: Допоможемо Буратіно підготуватися до школи

ХІД ЗАНЯТТЯ

Привітання

— У мене е «клубочок доброти» і сьогодні він нам допоможе привітатися!

Діти передають по колу клубочок і вітаються.

— Коли клубочок обходить все коло, то створюється коло з нитки, яку ви тримаєте в руках. Даруючи товаришам посмішки, ви віддаєте їм частинку тепла своєї душі. Тепер ви — одне ціле, так повинно бути завжди.

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА. СЮРПРИЗ

— Діти, а хто до нас прийшов у гості? [Психолог демонструє Буратіно]

— Так, це Буратіно. Він має подружку дівчинку Мальвіну, а ще він дуже хоче піти до школи. Він прийшов до нас із казки та приніс із собою багато цікавих задач, але йому важко їх виконати, адже він не ходив у дитячий садок, в який ходять дітки й здобувають там різноманітні знання та вміння, які потрібні щоб іти до школи. Діти, ми допоможемо Буратіно виконати завдання? Підготуємо його до школи? Для цього потрібно уважно слухати завдання та бути кмітливими та дотримуватися правил, яких зазвичай дотримуються діти, котрі вчаться в школі. А ви знаєте такі правила? Тоді я вам їх зачитаю.

Правила:

 • уважно слухати завдання;
 • піднімати руку, коли хочеш щось сказати;
 • уважно слухати, коли хтось говорить;
 • правило тиші.

— Всім зрозумілі правила? Тоді розпочнемо з першої вправи!

3. ВПРАВА 1: «А ТИ ЗНАЄШ ЩО…?»

Мета: Розвивати загальну усвідомленість дітей, спостережливість, увагу, сприйняття, пам'ять.

— Я вам буду ставити різноманітні запитання, а ви постарайтеся на них відповісти. Деякі завдання будуть легкими, а деякі важкими. Головне, не спішити й думати добре.

Питання для дітей:

 • Ким ти хочеш бути, коли виростеш?
 • Скільки тобі років? Скільки буде через рік? А через два?
 • Які частини доби ти знаєш?
 • Зараз вечір чи ранок?
 • Коли ти обідаєш ввечері чи зранку?
 • Що буває раніше обід чи вечеря?
 • Назви свою домашню адресу?
 • Яка зараз пора року?
 • Коли можна кататись на санчатах — взимку чи влітку?
 • Що робить вчитель?
 • Що робить лікар?
 • Навіщо в школі дзвінок?
 • Покажи своє праве око!
 • Покажи ліву руку!
 • Покажи правою рукою ліве око.
 • Для чого потрібні очі?
 • Яких тварин ти знаєш?
 • Яких ти знаєш птахів?
 • Хто більше: корова чи коза?
 • Які ви знаєте чарівні слова?
 • Що ти будеш робити в школі?
 • Як потрібно поводити себе на уроках в школі?

— Щоб відповісти на це запитання потрібно пригадати правила, яких дотримуються діти, що навчаються в школі. Пам’ятаєте, ми знайомилися з ними на початку заняття — їх чотири. Хто пригадає? [Пригадуємо правила]. Так, молодці! Пригадали.

— Молодці, ви були чемними уважно слухали й відповідали на запитання. А тепер сядьмо за столики та допоможемо Буратіно з завданням. Він не зумів його виконати сам та просить у дітей допомоги в цьому завданні.

4. ГІМНАСТИКА ДЛЯ ПАЛЬЧИКІВ

— Зробімо гімнасту доля пальчиків, щоб їх розім’яти! Дружать в нашій групі дівчатка та хлопчики [пальці в замок]. Ми з вами подружимо, малесенькі пальчики [ритмічно торкаємося однойменних пальців обох рук одночасно]. Один, два, три, чотири, п’ять [почергово торкаємося однойменних пальців обох рук починаючи з мізинця]. Починаймо рахувати — один, два, три, чотири, п’ять [знову торкаємося почергово]. Закінчили рахувати. [Руки вниз. Стряхнули кистями рук].

5. ВПРАВА 2: «ДОПОМОЖИ БУРАТІНО ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ»

Вправа складається з 3-х завдань.

5.1. «ЗАВДАННЯ МАЛЬВІНИ»

Увага! Завдання спрямовані на розвиток здібностей дітей планувати свої дії і контролювати їх. В цьому занятті це завдання — на пошук цифр за загальною програмою в таблицях з випадковим їх розташуванням (в таблицях Шульте). Тут дії по програмі найбільш розгорнуті, вони виконуються крок за кроком. Пізніше поелементне виконання дій згортається, і програма виступає як єдине ціле, поступово стаючи внутрішнім набуттям дитини. Далі дитина утримує в пам'яті програму сама. І якщо помиляючись дитина не може сама звернутись до програми, то психолог разом із дитиною уточнюють, яку цифру дитина вже показала і закрила фішкою, і яка повинна бути наступна.

Мета: відпрацювання по елементного виконання програми, винесеної назовні. Відпрацювання інтеріоризації програми пошуку цифр в певному порядку в таблиці з випадковим їх розташуванням.

— Робимо завдання на аркушах паперу, що приніс Буратіно. Хто тут намальований? Правильно, це Буратіно. Мальвіна пішла на прогулянку, а йому дала завдання знайти цифри. В якому порядку їх знайти, написано вгорі. Так, від 1 до 9. Це зразок порядку знаходження. Він в рядку зверху написаний. У вас є у всіх конверти з такими цифрами — дістаньте їх й викладіть такий самий ряд з цифр як на малюнку, тільки в себе поверх листочка. Від 1 до 9. Вам зрозуміло, як треба шукати? То ж покажіть Буратіно як треба шукати цифри, закриваючи кожну знайдену цифру фішкою починаючи від 1 до 9. Зверніть увагу, в табличці цифри перемішані, розташовані в випадковому порядку, а нам потрібно знаходити й накривати цифри по одній починаючи від 1 до 9. Беремо фішку з цифрою 1 і шукаємо цифру 1 в табличці — де вона? Вірно, аж у самому кінці. От там ми її й накриваємо. Далі ми яку цифру беремо фішку з якою цифрою? Вірно фішку з цифрою 2. А де ж така сама цифра в табличці? Вірно, вгорі зліва. Накриваємо її фішкою. Далі яку фішку беремо?

Діти закривають цифри в себе таблицях по встановленому порядку, а психолог вголос перераховує ті цифри, що вже діти накрили фішками.

5.2. «ДОПОМОЖИ БУРАТІНО»

Увага! Попереднє завдання навчає дітей утримувати в пам’яті програму дій. Тепер діти по програмі більш згорнутій виконують завдання, ставлячи собі самому програму дій та виконуючи її.

Мета: відпрацювання дій по програмі в ускладнених умовах; вправи на орієнтацію в просторі».

— Буратіно отримав нове завдання. Воно йому здається дуже складним. Він, дивіться, навіть засумував. Знаєте, яке завдання йому дали? Тут, вгорі сторінки, табличка. Вам вже знайома така табличка. Буратіно повинен зробити таку саму знизу. Таку саму з таким самим випадковим вмістом цифр. Не послідовно, а саме з випадковим вмістом. Допоможіть Буратіно. Покажіть, куди він повинен вставити цифру 1. Так, вірно в лівий нижній куток. Тепер робимо самостійно. Перевіримо.

Діти заповняють табличку, відшукуючи та називаючи потрібні цифри.

— А тепер перевірмо, що вийшло. Я буду знаходити цифри в верхній табличці, а ви в нижній.


5.3. «БУРАТІНО РОЗГУБИВСЯ»

Мета: відпрацювання програми з числами, які дані в зворотному порядку.

— Буратіно отримав нове цікаве завдання – показати та обвести кольоровим олівцем цифри в великій табличці, які розташовані не підряд, а хаотично. Але знаходити та обводити цифри ми будемо з вами в зворотному порядку — від 9 до 1. Починаємо самостійно кожен обводити цифри.

Діти обводять кольоровим олівцем і називають цифри від 9 до 1.

— Закінчили? А тепер подивімось, чи вірно це завдання виконав Буратіно. А ви як думаєте, чому він розгубився? Де помилився?. Шукаємо помилки Буратіно. Закреслюємо їх олівцем і пишемо від руки правильні відповіді в його табличці знизу.

6. ВПРАВА 3: «НАЗВИ ПРЕДМЕТ ОДНИМ СЛОВОМ»

Мета: розвивати логічне мислення та здатність до узагальнення.

Діти стають в коло. Психолог називає слова і кидає м’яч. Хто зловить, той називає одним словом поняття, якого вони стосуються.

 • Шафа, ліжко, стіл – це [меблі]
 • Червоний, жовтий, синій – це [кольори]
 • Клен, береза, ялинка – це [дерева]
 • Ведмідь, лисиця, вовк – це [дикі тварини]
 • Огірок, помідора, цибуля – це [овочі]
 • Машинка, пірамідка, лялька – це [іграшки]
 • Яблук, лимон, груша – це [фрукти]
 • Праска, холодильник, телевізор - це [побутова техніка]
 • Корова, кролик, коза - це [домашні тварини]
 • Ковзани, лижі, санчата – це [спортивний інвентар]
 • Пальто, куртка, спідниця – це [одяг]
 • Тарілка, ложка, каструля – це [посуд]
 • Сонечко, коник стрибунець, муха — це [комахи]

7. ВПРАВА 4: «СТРИБКИ ФОРМАМИ»

Увага! Розвиток уваги та мислення відбувається через центр рівноваги мозочок. Ця зона мозку відповідає не тільки за рівновагу, але й за швидкість обробки й передачі інформації — дитина краще розуміє, думає, гармонізує ритми в організмі, а також являється перехідним мостом між «Я хочу» та «Потрібно». Це контроль, витримка, увага, посидючість, слідування за планом, контроль результатів діяльності.

Мета: закріпити назви форм, кольорів, цифр; тренування пам’яті, вмінню слухати, запам’ятовувати й виконувати вказівки; контроль за правильність виконання завданням; удосконалити уміння збереження рівноваги; тренування зорово-моторної координації; формування навичок просування різними способами.

Обладнання: рулон шпалер, маркери, або кольоровий картон, скотч.

Підготовка. На розстеленому рулоні намалювати маркером, або наклеїти вже вирізані геометричні різнокольорові фігури (круг, квадрат, прямокутник, шестикутник, восьмикутник, ромб, зірка, трапеція). Всі фігури розміщуємо у вертикальну лінію (чим більше фігур, тим складніше гра). Закріпити кінці шпалер скотчем, щоб рулон не ковзався.

Хід гри

Спочатку треба просто перестрибувати з одної форми на другу. При кожному стрибку називати форму, на яку стрибаємо, починаючи з 1 форми і не пропускаємо жодної. Потім називаємо різні форми, на які дитина повинна стрибати. Наприклад, вказівка: Стрибни з квадрата на круг правою ногою. Далі задача ускладнюється: Стрибни з круга на трикутник, а потім на ромб через трикутник лівою ногою. Потрібно, щоб кожна дитина пройшла 2 напрямки. Для тренування пам’яті треба ускладнювати задачу: 

— Пройди на п’ятках до зірочки, а потім на носочках до прямокутника, а потім підстрибни 4 рази на одній нозі на колі. Чи стрибни на лівій нозі в квадрат, а тепер на правій в трикутник. Потім на обох ногах пригни в круг, зроби поворот в повітрі на 180 градусів, а потім у зворотному напрямку стрибаємо на правій нозі на квадрат, а потім лівою на трикутник, та обома ногами приземляємося на ромб.

8. КІНЕЦЬ ЗАНЯТТЯ. РЕФЛЕКСІЯ

— Тепер ми знову пустимо по кругу клубочок, і, тримаючись за нитку, згадаємо, що ми робили сьогодні всі разом на занятті, що нам сподобалось.

— До побачення діти! Буратіно вам дякує за вашу допомогу, адже він сьогодні багато чого нового дізнався й багато чому навчився. Йому дуже сподобалося з вами гратися!

Автор проекту: Толмачова Наталія, слухач курсів підвищення кваліфікації з проблеми «Упровадження інноваційних технологій навчання і виховання у практику роботи закладу дошкільної освіти», практичний психолог приватного НВК «ЗОШ 1 ступеня — ДНЗ «Happy Land» Ірпеня.

Сподобалась стаття? Поділись!