Як виховати дитину без «ні» та негативної лексики
Опубліковано:
2017-09-20

Чи часто у вас виникають ситуації, коли необхідно дитину зупинити, заспокоїти, зробити зауваження або попередити про небезпеку? Напевно, постійно. Як часто після сказаної голосно і з емоціями фрази «Не кричи! Не бігай! Не плач! Стій! Перестань…» ваш малюк дійсно перестає, заспокоюється, замовкає?

Зробимо припущення, що дуже рідко. І винна в тому негативна лексика! Називається вона так зовсім не тому, що слово «ні» погане, а тому що має в собі заперечення. Важливо пам’ятати, що діти майже не чують частки «не». Ваші заборони вони сприймають як заманливу інструкцію діяти.

Виховувати дитину без використання словесних заборон та негативної лексики, без класичного «не» важко. Але можливо. Чому ми радимо такий метод? Максимально зменшивши використання «не» у вашому житті, ви збільшите його чарівний вплив на дитину — якщо малюк буде чути це слово рідко, то буде сприймати його серйозно. Як наслідок, слово «ні» стане справді авторитетним, а діти почнуть слухатися вас.

Подумайте самі. Адже існує тисяча варіантів, що можна зробити, коли ви чуєте «не роби», і лише один — якщо ви чуєте конкретні вказівки до дії. Приклад із життя:

Трирічна Аня ввечері бігає по квартирі, як маленьке слоненя. Мама: «Аня, не бігай!» Дівчинка, і справді, на мить зупиняється, але потім продовжує кружляти. «Аня, не крутися! Аня, не кричи! Не мучай кота…» — і так цілий вечір.
Ми пропонуємо казати інакше: «Доню, іди пограємося пірамідкою. Пішли почитаємо книжечку з татом». Таким чином без використання негативної лексики можна заспокоїти дитину і скерувати робити правильні речі.


Звісно, сказати «ні» набагато простіше. І щоб висловити свої думки, одразу не знайдеш купу відповідників словам «не/ні», «стоп, не можна, перестань». Але потрошку можна вводити до свого лексикону й інші варіанти. Ось кілька прикладів альтернатив для заміни негативної лексики:

Не чіпай! — Ручки до себе. Тримай ручки в кишені.
Не говори такого! — Давай знайдемо інші слова? А як ще це можна сказати?
Не ний, не скигли! — Поясни, чому ти засмучений? Мамі важко тебе зрозуміти, коли ти так говориш.
Я тебе не чую! — Говори голосніше! Скажи чіткіше.
Я не куплю тобі це! — Замість цього, чому б нам не…
Не засмучуйся! — Я розумію, що тобі сумно. Давай пограємось разом та піднімемо тобі настрій?
Це не твоє, не чіпай! — Ця річ належить іншій дитині, давай краще пограємося нашою іграшкою.
Ми не будемо зараз гратися. Немає часу на забавки. — Нам вже час іти, чому б нам не погратися, як повернемося?


Ми віримо, що виховати дисципліновану дитину без «ні» можливо. Адже ми позбавляємося не самої заборони, а лише інакше її висловлюємо. Крім того, чіткі інструкції діють значно краще, аніж проста заборона. Краще спробувати скерувати дитину до правильних дій детальною фразою, аніж просто заборонити та очікувати, що малюк сам здогадався, як зробити правильно.


Звісно, для усіх правил є виключення. У випадках, коли щось загрожує життю чи здоров’ю дитини, або вам необхідна швидка реакція малюка на вашу заборону — без сумнівів використайте слово «ні». А от у повсякденному житті ми радимо скоротити негативну лексику до мінімуму — вже дуже скоро ви помітите, що ваша дитина стала значно слухнянішою!

Сподобалась стаття? Поділись!