Дитячі ревнощі та конкуренція
Опубліковано:
2018-05-11

Поява дитячих ревнощів — це явище звичне. Ревнощі можуть виникнути в будь-якої дитини, навіть у тої, яка мріяла про появу брата або сестри. Іноді досить одного необережного слова від мами чи тата, щоб старша дитина, приміром, почала ревнувати вас до молодшої, або навпаки. Усім відомо, що такі почуття негативно впливають на психіку дитини. Сьогодні ми дамо кілька порад, як допомогти дитині подолати ревнощі.

 • Перед появою в родині нової дитини, обов’язково підготуйте до цього вашого первістка. Для дітей різного віку рекомендації теж різні:

  — Якщо дитині 1-2 роки, то вона ще не орієнтується в часі та їй байдуже, що буде через кілька місяців. Як правило, при такій маленькій різниці у віці проблема ревнощів старшої дитини до молодшої за батьківську любов не стоїть гостро. Старша дитина практично не пам'ятає того часу, коли вона була єдиним малюком у сім’ї. Згодом їй буде здаватися, що молодший брат або сестра були завжди — ваша друга дитина стане товаришем для ігор старшому брату чи сестрі, адже при такій малій різниці у віці діти матимуть схожі інтереси та спільні іграшки. У підлітковому «перехідному віці» мінімальна різниця у віці може полегшити проблеми: діти будуть вирішувати їх разом. Зазвичай, в такій ситуації складно батькам, особливо в перші роки, зате для дітей така невелика різниця у віці — це добре.

  — Якщо дитині 3-10 років, вона вже помічає та усвідомлює все, що відбувається навколо. Старша дитина вже розуміє, як бути улюбленцем, тому не виключено, що новину про появу братика чи сестрички дитина сприйме вороже. Коли в мами стане помітно животик, лагідно поясніть малюкові, що в животику є ще один малюк, який скоро з’явиться та стане братиком або ж сестричкою старшому малюкові, і як це важливо.

 • Приділяйте дітям рівні знаки уваги.

  Запам’ятайте — іграшки, солодощі, одяг та будь-які інші речі слід купувати обом дітям одночасно, щоб уникнути простої дитячої образи.

 • Не порівнюйте дітей між собою.

  Усі психологи схильні до думки, що порівнювати дітей між собою — найнебезпечніша помилка батьків, яка негативно впливає на психіку дитини та її соціалізацію в майбутньому.

  Здавалося б, ми всі прекрасно розуміємо, що недобре дорікати дитині у відсутності навичок і якостей, які притаманні іншим дітям. Однак, такі порівняння виникають у батьків машинально: «Подивися, яка чиста кімната у Сергія»; «Бачиш, як швидко Маша впоралася з уроками». Почувши подібне, будь-яка дитина відреагує різко та негативно. Сказане батьками, неодмінно викличе дитячі ревнощі та відразу до «хорошої» дитини.

 • Діти в родині повинні мати однакові права та обов'язки.

  Обидві дитини в сім'ї повинні відчувати свої рівні права. Батьки не можуть робити винятків: хто розкидав іграшки — той їх і збирає; комп'ютер і телевізор обидві дитини вимикають в один і той же час, тощо. Якщо друга дитина занадто мала і не може сама братися за деякі домашні справи, ви повинні ласкаво та в доступній формі пояснити старшій дитині, чому її навантаження більше, ніж у менших брата чи сестри.

 • Зробіть дитину учасником процесу.

  Коли в родині з'являється менша дитина, батьки перші роки будуть приділяти їй більше уваги та часу, ніж старшій. Цього факту не оминути, тому дуже важливо виховати правильний настрій у старшої дитини. Усіляко наголошуйте, що тепер у старшої дитини дуже почесна роль вихователя та захисника. Поясніть їй, як ви та всі члени сім'ї сподіваєтесь на її допомогу. Залучайте дитину до щоденної турботи про братика чи сестричку, просіть виконувати найпростіші доручення (принести вологі серветки, покачати колиску). Це допоможе дитині відчути свою цінність і вагомість, не думаючи про те, що батьки про неї «забули».

 • Повага особистих інтересів.

  Не може бути на 100% так, що ваші діти матимуть спільні інтереси — і це нормально. Наприклад, не обов’язково, щоб обидві дитини любили малювати. Якщо це до душі лише одному з них, дозвольте іншому малюку обрати самостійно справу собі до душі. Пам'ятайте, що вони особистості з самого народження та не зобов'язані бути схожими один на одного.

 • Допомагайте вирішити конфлікт.

  Усі дитячі конфлікти батькам потрібно вирішувати «на місці», а не дистанціюватися від них. Часом простіше сказати: «Розбирайтесь самі», або ж просто покарати обох за непослух. Але такий сценарій не влаштує нікого з малюків і, найголовніше — сам по собі конфлікт не вирішиться. Ви повинні розібратися, що стало його причиною та помирити обох діток.

Двоє й більше дітей в родині — це завжди радість. Але образ і сварок між малюками рідко вдається уникнути, навіть у найдружнішій родині — це природна для дітей поведінка. Але батьки можуть знизити конкуренцію між молодшими й старшими, виховуючи їх із часом справжніми друзями.

Сподобалась стаття? Поділись!